Projekt Programu Interreg Slovensko - Rakúsko 2021-2027
Využitie biouhlia z čistiarenských kalov v zelených technológiách a obehovom hospodárstve (GREENCHAR)
Kód projektu: 404201DPF8
Spolufinancovanie: Európsky fond regionálneho rozvoja
Riadiaci orgán: Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Priorita: 2. Zelenší cezhraničný región
Špecifický cieľ: 2.2 Posilnenie ochrany a zachovania prírody, biodiverzity a zelenej infraštruktúry, a to aj v mestských oblastiach, a zníženia všetkých foriem znečistenia
Výška finančného príspevku z EFRR: 748 477,33 EUR
Doba riešenia: 09/2024 - 08/2027
Webové sídlo programu: www.sk-at.eu
Riešitelia
projektu:
- Pedagogická fakulta Trnavská univerzita v Trnave (vedúci partner)
- GRÜNSTATTGRAU, Rakúsko (projektový partner 1)
- Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (projektový partner 2)
- Universität für Bodenkultur Wien, Rakúsko (projektový partner 3)
- Fakulta prírodných vied UCM v Trnave (projektový partner 4)
Hlavný cieľ projektu GREENCHAR sa pretavuje do parciálnych cieľov na oboch stranách hranice a to do štúdie možnosti zlepšenia mikroklímy regiónov Trnavy a Viedne, zabránenia vzniku mestských tepelných ostrovov ako aj lepšieho prispôsobenia sa vplyvom zmeny klímy. Práve vegetačné strechy ako súčasť zelenej infraštruktúry v mestách zlepšujú zadržiavanie zrážkových vôd a znižujú vplyv mestských tepelných ostrovov, čím prispievajú k zmierňovaniu dopadov klimatickej zmeny. Projekt GREENCHAR kombinuje podrobné analýzy vlastností biouhlia pripraveného z čistiarenských kalov ako inovatívneho aditíva k vylepšeniu vlastností strešných substrátov s dôrazom na zvýšenie vodozádržnej kapacity s unikátnym postupom skúmania vplyvu inovovaných substrátov na prostredie (vyplavovanie živín a kovov do odtoku, mikrobiálna diverzita, stres rastlín…) a to s využitím experimentálnych striech a strešných lyzimetrov, pričom strešné lyzimetre umožňujú sledovať procesy v komplexnom systéme substrát – voda – rastlina. Projekt sa zameriava aj na výber vhodnej vegetácie pre extenzívne zelené strechy v stredoeurópskych mestských klimatických podmienkach s vysokým stupňom ekosystémových služieb a pridanou hodnotou.
Im Rahmen des Projekts GREENCHAR werden eine Reihe von Teilzielen auf beiden Seiten der Grenze verfolgt. Dabei werden die Möglichkeiten zur Verbesserung des Mikroklimas durch das Herstellen und den Einsatz von Biochar (Biokohle) in den Regionen Trnava und Wien erfasst. Ein weiteres Ziel ist die Reduktion der Bildung von (urbanen) Hitzeinseln. Gründächer sind Teil der grünen Infrastruktur in Städten, welche Regenwasser zurückhalten, Feinstaub sowie Lärm reduzieren, Biodiversität fördern und unsere Städte allgemein klimaresilienter gestalten, da sie zusätzlich auch die Umgebung abkühlen und somit die Bildung urbaner Hitzeinseln reduzieren. Im Projekt GREENCHAR wird aus Klärschlamm gewonnene Pflanzenkohle detailliert analysiert und als innovatives Additiv Dachsubstraten beigemischt. Dadurch soll vor allem die Wasserrückhaltekapazität des Dachsubstrates erhöht und die Umweltauswirkungen des Additivs, vor allem im Hinblick auf die Auswaschung von Nährstoffen und Schwermetallen, mikrobielle Diversität, Pflanzenstress und weitere Aspekte, erfasst werden. Dies erfolgt unter Verwendung von Versuchs-Dächern und Dachlysimetern. Damit wird die Überwachung von Stoffverlagerungsprozessen im komplexen System Substrat-Wasser-Pflanze gewährleistet. Ein weiterer Fokus des Projekts liegt auf der Auswahl geeigneter Pflanzenarten für extensive Dachbegrünungen in einem mitteleuropäischen Stadtklimata, die ein hohes Maß an Ökosystemleistungen und Mehrwert bringen sollen.